Vsebina časnika Šolski razgledi številka 10/2009
Umetnica tenkočutno prisluhne. Njeno notranje oko se zbistri. Otipa. Površina zemlje je hrapava, gladka, pisana, čista, suha, gola, poraščena, težka, lahka, topla, hladna, mehka, trda, svetla … In temna. Iz globin se rojeva življenje. Kako sta lahko združljivi neminljivost in krhkost človekovega obstoja? Geneza in Apokalipsa? A to občuti. Močno. Čeprav zdajšnji čas bije neusmiljeno bitko z naravo, njeno prvinskostjo in dušo, ona mehko in lirično celo grozo spremeni v nekaj skrivnostnega in estetskega.
Z duhovnostjo prežete podobe svobodne likovne ustvarjalke, slikarke, grafičarke, oblikovalke in profesorice likovne vzgoje na Kmetijski šoli Grm in biotehniški gimnaziji Novo mesto Jožice Medle prevevata toplina in mir. Razvila je tudi posebno tehniko kolažiranja, kaširanja papirja, nanašanja in izpiranja akrilnih barv z vodo. Sledi, ki jih pušča njena najintimnejša pripoved, razkrivajo njeno vero v temeljne človeške vrednote. Njena dela objavljamo tokrat v Šolskih razgledih tudi za vas …
Obvezno! Ampak kako?!
Sprememba šolske zakonodaje
Če bi profesorji šli med učitelje, bi lahko brez veliko razmišljanja našteli, kaj je dobro in kaj slabo. A zanje to ni dovolj. Potrebujejo pravi merski inštrument, da bi vso zadevo znanstveno dokazali. »Do tedaj pa naj mali narciski, ki smo jih z zakonodajo povzdignili v nedotakljive polbogove, tekajo naokoli s svojimi odvetniki zato, ker se jim je učitelj drznil postaviti mejo, da je lahko delal s skupino 28 otrok,« piše mag. Lucija Erčulj. Meni, da bi bilo dobro, da se profesorji s Pedagoške fakultete končno odpravijo iz svojih »mirnih laboratorijev«, v katerih so razmere nadzorovane, in se pomešajo v življenje v šolah.
»Klik za več!«Neokolonializem v ogledalu globalizacije
Boris Lipužič razmišlja o protislovju sodobnega sveta. Vzročno-posledična analiza gospodarskih in socialnih razmer v Tretjem svetu vsiljuje namreč kritičen razmislek o politiki najrazvitejših industrijskih držav Zahoda nasproti tem deželam. Mnogim med njimi se v petdesetletnem obdobju dejansko ni uspelo dovolj gospodarsko in politično osamosvojiti od svojih nekdanjih držav–matic, nekoč kolonialnih imperijev. Nasprotno, v razmerah stopnjevanja neoliberalistične globalizacije so te države marsikje zaradi pogostih plemenskih nasprotij in razprtij z državnimi udari, genocidnimi diktaturami in uničujočimi državljanskimi vojnami zabredle v še večjo odvisnost od nekdanjih kolonialnih gospodarjev …
Nesmiselno in pristransko
Ocenjevanje delavcev
Verjetno ni učitelja, ki se kdaj ne bi vprašal, ali svoje učence ocenjuje povsem nepristransko. Takrat, ko si slabe volje ali morda celo jezen na nekoga, si lahko manj objektiven ali pa sploh nisi več. Gotovo tudi ravnatelji niso izvzeti. Kot veste, so letos po sistemu ocenjevanja delavcev v šolah (kar vpliva tudi na možnost napredovanja) ravnatelji ocenili delavce. »Do zdaj se zadeva ni zdela sporna – profesorji smo zbirali potrdila o različnih dejavnostih, ki jih je ravnatelj prejel in potrdil ali pa so jih potrdile tudi druge vzgojno-izobraževalne ustanove,« ugotavlja Margit Berlič Ferlinc in se sprašuje, zakaj je bilo treba sistem, ki je deloval nepristransko in pravično, spremeniti v nekaj, kar je lahko nepošteno do delavcev?
»Klik za več!«Skrivnostni ples življenja
Šola - razumevajoča skupnost
Šola predstavlja prostor, v katerem se srečujejo tri različne, a enako pomembne skupine naše družbe. Učitelji, učenci in starši spadajo vsak v svojo skupnost, hkrati pa se povezujejo in ustvarjajo v novi in veliko večji – šolski skupnosti. Suzana Rebolj meni, da imamo zdaj na voljo več znanja in možnosti za razvijanje pravilnega sodelovanja kot v preteklosti. Prvi korak na poti do prijazne, ustvarjalne in uspešne šolske skupnosti je sposobnost slišati drugega. Empatično prisluhniti drugemu pomeni začutiti njegove pristne potrebe in se ustrezno odzvati. Slišati v globino, onkraj besed in začutiti s srcem, bi rekel Mali Princ.
»Klik za več!«Nekateri izpolnjeni, drugi zagrenjeni
Različne raziskave kažejo, da spada učiteljski poklic med zahtevnejše javne poklice, saj so šolniki nenehno javno izpostavljeni. Ne nastopajo le v razredu pred učenci, marveč tudi pred strokovnimi kolegi, starši in širšim okoljem. Srečujejo se z zmeraj večjimi zahtevami. Ozaveščeni starši pričakujejo vrhunsko usposobljene strokovnjake, povsem predane svojemu delu, država pa skuša na njihova pleča prenesti čim več odgovornosti za dosežke učencev. Samostojna raziskovalka dr. Petra Javrh med drugim tudi ugotavlja, da se učitelji in tudi drugi pedagoški delavci preprosto ne morejo ogniti nenehnemu izobraževanju. In kakšen odnos imajo do njega? Kako sploh razmišljati o učiteljevi karieri?
Kaj bi vas še zanimalo?
Dr. Zdenko Kodelja med drugim strne ugotovitve znanega sociologa Richarda Sennetta, ki je prepričan, da fleksibilnost zaposlitve razjeda človekov značaj. To pa zato, ker gospodarstvo stalno povečuje negotovost zaposlitve s tem, ko daje prednost zaposlitvam za določen čas, dolgotrajno doživljanje te negotovosti pa delavcem preprečuje, da bi se lahko identificirali s svojim poklicem in oblikovali poklicno identiteto. Tereza Žerdin se tokrat loteva teme o zaupnosti podatkov. Pravi, da se človeku včasih porodi občutek, da gre pri prikrivanju podatkov za lažno rahločutnost, za sprenevedanje in skrivanje za izmišljenim varovanjem otroka in njegove družine. Sprašuje se, kje pravzaprav nastajajo motnje v komunikaciji med šolo in zunanjimi strokovnjaki … Majda Rižnar opisuje, kako se je odločila za dodiplomski študij in zdaj še za podiplomski. Prepričana je, da zanj ni nikdar prepozno, tudi pri petdesetih ne. Meni, da so leta le izgovor za lenobo. Niko Slana se tokrat sprašuje, kaj se dogaja na fronti …
Ne prezrite!
V tokratni številki vas čaka priloga Odzivanja, v kateri smo zbrali zanimive utrinke iz šolskega vsakdana.
Zavod RS za šolstvo napoveduje tradicionalni posvet za ravnateljice in ravnatelje vrtcev, izobraževanje Romov, strokovni posvet, festival dobre prakse …
Akademija za psihosintezo pripravlja pestre jesenske seminarje – Kako pri delu z drugimi ne pozabiti nase, Kako ustvariti učinkovito in prijazno skupnost, Kako ohranjati notranjo stabilnost in okrepiti zunanjo avtoriteto …
Ministrstvo za šolstvo in šport obvešča, da je na spletni strani http://www.mss.gov.si objavljen Javni razpis nagrad Republike Slovenije na področju šolstva za leto 2009.
Tudi naše založbe predstavljajo svoje novosti. Tokrat so z nami/vami Rokus Klett, Izolit, Pivec in Kopija Nova.
Ugodnosti SAMO za razgledovce!
Vsi naročniki (fizične osebe), stari in novi, lahko pri vseh TWinovih potovanjih in izletih uveljavljate 10-odstotni popust. Razgledovci imate 10-odstotni popust tudi pri nakupu vseh knjig, ki jih izdaja Študentska založba. Obiščite njeni knjigarni Tranströmer in Podmornica.