O plačah in odpuščanju
24.1.2012, avtor: Branimir Štrukelj / rubrika: aktualno
Najverjetnejši prihodnji minister za finance Janez Šušteršič je zahtevo DeSUS, da se pokojnine po polletni zamrznitvi v drugi polovici letošnjega leta ponovno odmrznejo, komentiral z lahkotno ugotovitvijo »če bomo zamrznili plače, tudi pokojnine ne bodo rasle«. Janeza Šušteršiča želimo spomniti, da so pokojnine, socialni transferji in plače v javnem sektorju v skladu z veljavnim interventnim zakonom zamrznjene do 30. junija letos. Že naslednji dan, 1. julija, se sprostijo napredovanja v nazive in plačne razrede, sprostijo se socialni transferji in sprosti se postopek usklajevanja pokojnin ter zamrznitve ni več. Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije, ki zastopa 74.000 javnih uslužbencev in uslužbenk, zahteva pojasnila o napovedi zamrznitve plač v drugi polovici letošnjega leta. Ali njegova napoved o zamrznitvi pomeni, da jo bo vlada uveljavila z enostranskimi ukrepi, ki ne bodo usklajeni s sindikati javnega sektorja? Če je tako, bi bila to prevara, saj je stranka Gregorja Viranta, ki ji pripada gospod Šušteršič, skupaj z vsemi drugimi parlamentarnimi strankami (z izjemo SDS) 22. decembra lani podpisala »Dogovor socialnih partnerjev in parlamentarnih strank«. Stranke podpisnice so se v njem obvezale, da v Državnem zboru ne bodo podpirale predlogov zakonov s področja plač v javnem sektorju, če ti ne bodo predhodno usklajeni s socialnimi partnerji!
V KSJS pozdravljamo odločitev koalicije o usklajevanju pokojnin v drugi polovici letošnjega in v prihodnjem letu ter napovedujemo, da bomo v pogajanjih z vlado vztrajali, da se v drugi polovici leta sprostijo napredovanja v nazive in plačne razrede in uskladitev plač z inflacijo.
Ob napovedih posameznih predstavnikov verjetne prihodnje koalicije, da se bo odpuščalo v javnem sektorju, želi KSJS opozoriti, da je za leti 2012 in 2013 veljaven dogovor (Uradni list RS, št. 89/2010 z dne 8. 11. 2010), v katerem se vlada zavezuje, da odpuščanja v vsakem od koledarskih let ne bodo presegla enega odstotka od števila zaposlenih. Tudi zato je predvolilna zagotovila SDS, da odpuščanj ne bo, temveč bodo le »prerazporeditve nekaterih javnih uslužbencev v tiste dele javnega ali zasebnega sektorja, kjer je zaznati večje pomanjkanje kadra, ter na naravnem odlivu«, v tem kontekstu skoraj odveč omenjati.