Domov - > eŠR ->

Pisane majske dejavnosti

4.6.2013, avtor: Barbara Bednjički Rošer

Ne, nikoli nisi
prevelik ali prevelika
za medvedka v postelji,
za željo, ki se izmika …
za objeme in poljube 
in najljubše igrače!
 
Prevelik ali prevelika si le ‒
za kakšne stare hlače …
( Barbara Gregorič Gorenc)

 

Žogice iz Vrtca Ivana Glinška Maribor smo v maju obiskale Center eksperimentov Maribor (http://www.ektc.si/pages/si/center-eksperimentov.php), kjer so nam pripravili bogate tehnično-naravoslovne ustvarjalne delavnice. Darko Pirš nas je seznanil z izvori električne energije (voda, veter, sonce), žogicami in verjetnostjo, zrcali, verižnim eksperimentom, Fakirjevo posteljo iz množice dvignjenih žebljev, preizkusili smo zrcala kalejdoskopa, ki so otroke povsem prevzela, ukrivljeno sliko, ki je risala glasen smeh otrok … Urška Martinc pa nas je popeljala v svet rastlin, utrjevali smo razlike med listavci in iglavci ter spoznavali zgradbo cvetov, opazovali oblike in barve cvetnih listov in si ogledali razvoj metulja. Na koncu smo vsi skupaj izdelali krmilnice za metulje, ki že krasijo naše igrišče in privabljajo pisane metulje.

V Mariborski knjižnici (http://www.mb.sik.si/) – Pionirski knjižnici Rotovž, kjer smo imeli pravljično uro, smo nadvse uživali v družbi  Andreje Erdlen, ki nam je pripovedovala o Plahem zmaju (Strnad, J. 1998), ki se je skrival v svoji votlini, ker so se mu vsi smejali. Da bi dokazal svoj pogum, se je odločil ugrabiti princeso in doživel je pravo pustolovščino, po kateri so ga vsi občudovali, nihče več se mu ni posmehoval in klicali so ga Pogumni zmaj. Slišali smo tudi sodobno, duhovito in kultno zgodbo o Princesi v papirnati vrečki izjemno znanega kanadskega pisatelja s številnimi literarnimi nagradami (Munsch, N. R. 2012). Zgodba govori o neustrašni in prebrisani princesi Elizabeti, ki premaga zmaja in reši princa Ronalda …

V deževnem vremenu smo se odpravili v Mestni park, kjer smo v dežnih plaščih raziskovali naravno okolje, primerjali liste regrata in detelje, opazovali ribnik, ribe in race, predvsem pa skakali po lužah, z vetrnico ugotavljali smer vetra, opazovali oblake …

Ustvarjalne potenciale smo udejanjali z umetniškimi dejavnostmi in ob mednarodnem dnevu družine naslikali svojo, izdelali pa smo tudi čudovito majsko dekoracijo, s katero smo polepšali igralnico in hodnik vrtca. Za gibalni razvoj smo skrbeli dnevno v minutah za gibanje, v športni igralnici pa smo si pripravili fit gibalne igre ‒ Pustolovščine velikih gusarjev, nad katerimi so bili otroci tako navdušeni, da smo jih morali večkrat ponoviti.

S ciljem, da se bomo skupaj aktivno borili proti posledicam škodljivega sončnega sevanja in s preventivo pomagali preprečevati oz. zmanjševati nova kožna obolenja, smo sodelovali v humanitarno-izobraževalnem projektu OTROCI SONCA (http://www.dm-drogeriemarkt.si/si_homepage/otrok/otroci_sonca/), s katerim na igriv način in z različnimi dejavnostmi razvijamo občutek odgovornosti za lastno zdravje. Za starše in vzgojitelje je bilo v vrtcu organizirano predavanje na temo zaščite kože pred škodljivimi vplivi sonca in zaščite otrok, ki ga je pripravila dermatovenerologinja Tijana Orešič Barač iz UKC Maribor, otroci pa so si ogledali predstavo lutkovnega gledališča Jesenice, kjer so na primerno zaščito pred soncem, poleg kenguruja Uruja, opozorili še papagaj, kača in opica. Dm je našemu oddelku podaril 6 krem za zaščito pred soncem Sundance 30 v poletnih mesecih, vsak otrok pa je prejel didaktične pravljice kenguruja Uruja, ki se osredotočajo na najpomembnejše ukrepe zaščite ter mini šampon Johnson’s.

V sodelovanju z Joanno Bertoncelj smo obiskali Pokrajinski muzej Maribor, kjer smo si v sklopu »Meseca mode v muzeju« (http://www.pmuzej-mb.si/) ogledali izjemno razstavo Spogledovanje s preteklostjo, ki se tematsko navezuje na letošnje aktualne svetovne trende v modnih prestolnicah. Z razstavo so izpostavili fenomen mode ‒ nenehno spreminjanje in vračanje, kar nazorno dokazujejo stara oblačila, ki se postavljajo ob bok sodobnim in hkrati opozarjajo na podobnosti iz preteklosti. Z razstavo opozarjajo na pomen oblačilne kulture in modo prikazujejo kot pomemben del vizualne umetnosti v kulturni zgodovini. Po ogledu razstave smo obiskali tudi ogledni depo pohištva, kjer smo si ogledali lestence, mize, omare, stole … neprecenljivih vrednosti.

Vzgojiteljici ‒ Maja Geršak in Barbara Bednjički Rošer, majske dejavnosti povzemava z besedami Barbare Gregorič Gorenc: »V vrtcu je veliko vrat! In izza vseh se nekaj sliši: V vrtec hodim rada, rad! Zabavno je v naši hiši!«