H koncu gre leto, med drugim oznamovano kot Plečnikovo. Med večnimi stvaritvami velikana naše arhitekture Jožeta Plečnika smo se tudi v Šolskih razgledih letos že sprehodili. In zakaj ne bi po Plečnikovo leta tudi sklenili? Tokrat z njegovimi veličastnimi kelihi. (Sposodili smo si jih iz knjige Plečnikovi kelihi – avtorji Peter Krečič, Rok Kvaternik, Edvard Primožič, izdal Rokus, 1993.)
Plečnikov opus sakralnega posodja ostaja v celotni podobi oblikovanja uporabnih izdelkov 20. stoletja v svetovnem merilu zares nekaj posebnega, enkratnega. Neponovljivega.
Neponovljivo je tudi leto, ki se izteka. Dobro ponesimo s seboj, slabo naj postopno zatone. Dobro naj nam da polet, a prav vse izkušnje naj bodo dragocena popotnica v novo.
Naj bo vse leto čim bolj sproščeno in igrivo.In da bi bili čim bolj učinkoviti, ustvarjalni, nasmejani. Seveda predvsem zdravi. In srečni.
Vam želijo razgledovke iz uredništva
MNOŽIČNI UM
»Se morda spomnite, kdaj ste nazadnje vzeli s knjižne police enciklopedijo in pobrskali po njej za kakšnim podatkom? Hm? Ja, res je, da v t. i. času po Googlu veliko pogosteje sedemo za računalnik, brskalniku zaupamo svojo zagato in ta nam pravzaprav v sekundi ponudi številne, morda celo preštevilne odgovore na naše vprašanje,« razgrinja Tanja Modrijan. Odkar na spletu nastaja Wikipedija – njeni začetki segajo v začetek leta 2001 – imamo vsak dan več možnosti prebirati enciklopedične prispevke tudi v svojem maternem jeziku … »Klik!«
KONFERENCA
Pogledam na uro … šit – kmalu bo dve, takrat po navadi konferenca se začne. … Izpraznim kateder, proti zbornici jo mahnem, med pamži se prerivam – skoraj ramo si izpahnem. V roki binglja mi od zbornice ključ, ga v ključavnico porinem, ki čist je že fuč. Vrata končno popustijo, v zbornici zagledam folk, folka zmeri je preveč, stolov pa nikoli tolk! In tako naprej pesni v raperskem slogu profesor geografije in zdaj tudi pop umetnik s psevdonimom G-MAN. Sproščeno! Do raperske pesnitve tudi že »s klikom!«
RESNIČNO IN DOMA
Da Slovenija ni raj za povratnike migrante in njihove potomce, bi znali izčrpno povedati oni sami. Po potolaženem domotožju naletijo na vrsto administrativnih ovir – od iskanja bivališča, državljanstva, zaposlitve, nostrifikacije, davčne številke do integracije v novo okolje in izobraževalni sistem. Če se zdi, da se zadeve čedalje bolj urejajo, to ne drži za izobraževanje osnovnošolskih otrok slovenskih priseljencev v osnovni šoli v Sloveniji. Tako ugotavlja mag. Lorena Mihelač v svežih ŠR. Več o problemu integracije osnovnošolskih otrok slovenskih priseljencev že »s klikom!«
JUTRANJA KAVA
V teh prazničnih dneh je morda več priložnosti in časa, da se zamislimo in občutimo hvaležnost že za to, da smo, da imamo bližnje, prijatelje, znance, da ljubimo, smo ljubljeni, zdravi in dejavni. Podali smo se med ljudi. Nič posebnega se nismo pogovarjali z nekaterimi –vsem dobro znanimi – le o vsakdanu. O nekaterih drobcih, ki ostajajo v spominu za zmeraj, tudi o tistih iz šolskih dni. Olga Paušič pa razmišlja o svojem vsakdanjiku ob jutranjem obredu s kavo in cigareti. Zanjo je to skorajda najlepši del dneva. Prispevek bi pravzaprav lahko naslovili tudi Gola resnica … Prelistajte našo/vašo praznično številko ŠR!
MODERNO VZGOJEN
Pred kratkim je bil naš Toni Gašperič na obisku pri mladem zakonskem paru. Prijetno so klepetali, reševali filozofska vprašanja o vplivu prekomernega segrevanja ozračja na razvoj turbo folka v Sloveniji, malce so pokritizirali slepo posnemanje vseh bebavosti, ki pridejo k nam čez veliko lužo, ko je njihov štiriletni sin sedel na njegova kolena, se odkašljal in mu pljunil v obraz. Ob tem je otrokov oče mirno pojasnil, da sta se z ženo odločila vzgajati sina brez represije, brez nepotrebnih pridig in očitanj, pa zato s toliko več ljubezni, občutka varnosti in svobode … »Klik!«
|