ŽENSKE
Tokrat, ob 8. marcu, so tudi Šolski razgledi prepleteni z ženskami.
V SLIKI. Te je ustvaril mojster risbe. Veliki umetnik France Slana. Že od nekdaj upodablja ženske. Toliko žensk in toliko čutenja … Njegove oči ne le gledajo, pač pa vidijo, slutijo in čutijo. In vodijo roko, ki jo ubogajo svinčnik, oglje, čopič …
V BESEDI. Sanja Tošev jih je portretirala z besedo. Tako se na naših straneh razgrinjajo zgodbe treh žensk … Ena od zgodb se skriva pod »klikom!« Mojca Zupan je pod drobnogled ujela feminizacijo šolstva, Tereza Žerdin se je pogovarjala z Anico Mikuš Kos in Marjana Logar z Nado Vandot.
MARKO V POPOLNI NEPOPOLNOSTI
Tudi Marko Špolad je svojo rubriko obarval z vsebino, ki je brez ženske ne bi bilo … »Najbrž mora popoln dan imeti svoj dober začetek. Nenarejeno jutro, prišepetano med zaljubljenima srcema … Tako, v katerem skupne sanje nadomestijo sleherni kraljevski zajtrk v postelji. Tako, ki se rodi le zato, da je lahko podarjeno … Zdi se, da je sonce nekje pod Storžičem skrivoma nakradlo vse kristalčke, ki nežno trepečejo na zagorelih ramenih lepotice. Varno prižete ob moje roke. Hrepenim po nori sreči, da me spet okopa globina njenih oči. Ko se odprejo, bi rad iz njih spil opojne bisere, preden si jih nagajivo odgrne z dlanmi. Če se ne bi bal zamuditi trenutka, bi skočil po zvončke. Za zgodnjo pomlad v najini sobici …«
NE LE ZARADI VARNOSTI
»Praktičnih vaj imamo gotovo premalo, da bi lahko nato na praksi izkusili pravo razredno ozračje, dobro poučevanje in vse učiteljeve obveznosti, ki nas čakajo. Skorajda vse je na nas, študentih – da med šolanjem sodelujemo v različnih obštudijskih dejavnostih, pri katerih zboljšamo znanje. Na fakulteti nas predavatelji in asistenti pedagoških predmetov le usmerjajo in nakazujejo možnosti v poučevanju …« Razmišljanja Ines Kompara, študentke matematike in računalništva na Pedagoški fakulteti v Kopru, si lahko preberete že »s klikom!«
OBČUDUJMO DELO SVOJIH ROK
Kako naj se mladostnik odloči za enega tehniških poklicev, če se v mladosti ni srečal niti z najmanjšim tehničnim izdelkom? Pozabljamo, da je najboljši čas, ko ljudi zanimata narava in tehnika, torej čas otroštva, zamujen. Mirjana Potočnik ob tem ugotavlja, da je v učnem načrtu vse premalo ročnih spretnosti, premalo denarja se namenja za tehnične delavnice …Tudi učni načrti namenjajo tehniki premalo pozornosti. Otroku pa je všeč, da izdelek deluje, da ga popravlja, dopolnjuje, zboljšuje … Več v ŠR.
POVSEM NEPRIPRAVLJENI
V šolskem kurikulumu so teme – razvojno izobraževanje, izobraževanje o človekovih pravicah, trajnostnem razvoju, izobraževanje za mir in preprečevanje konfliktov ter medkulturno izobraževanje – le redko zastopane. »Svetovni izzivi, ki obsegajo klimatske spremembe, izkoreninjenje skrajne revščine in lakote, bolj uravnotežen in pravičnejši sistem mednarodne menjave, ustavljanje širjenja nalezljivih bolezni, spoštovanje človekovih pravic …, so tudi naši izzivi. Ena od večjih ovir je pomanjkljivo znanje,« ugotavlja Rene Suša iz Društva Humanitas. A najhujše breme bo padlo prav na ramena rodov, ki odraščajo zdaj … »Klik!«
DAVID COPPERFIELD
Samostojno Slovenijo je obiskalo že veliko svetovno znanih ljudi. Malokdo pa ve, da je v našem raju pod Alpami kar nekaj časa bival največji čarodej vseh časov David Copperfield. »Saj veste,« duhovito pripoveduje Toni Gašperič, »to je mož, ki hodi skozi stene in lahko poskrbi, da izginejo pred našimi očmi tudi tako velike zgradbe, kot je Ljubljanski grad.« Pa še vrsto osupljivih trikov ima v rokavu. Tako neverjetnih, da ostanejo ljudje na njegovih predstavah od začudenja brez sape. Da je popularen, priča o njem tudi naslednji vic … »Klik!«
|